Hikayem

 

Verda Calvey, 1974 İstanbul doğumluyum. Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce kimya öğretmenliği mezunuyum. Değişik alanlarda özel şirketlerde çalıştım, fakat zaman hızla akarken hayatımda hep birşeylerin eksikliğini hissediyordum.

 

Resim öğretmeni bir annenin kızı olarak kendimi bildim bileli sanata ilgim olmuştu, babamın kardeşim ve benim çocukluğumuzu fotoğrafladığı Canon FT makinasıyla tanışmam ve ilk fotoğraflarımı çekmem ile başlayan fotoğraf tutkum zaman içinde hayatıma yön verdi. Artık ne istediğimi biliyordum, gördüklerimi, yaşadıklarımı, duygularımın süzgecinden geçirip başarılı fotoğraflar çekebilmek için kitaplar okumaya, ünlü fotoğrafçıların karelerini incelemeye başladım...

 

IFSAK’ta temel fotoğraf atölyesi ve Fototrek ile portre çalışmaları yaptım. Bu dönemde tanışıp evlendiğim sevgili eşimle idealimiz olan dünya turunu gerçekleştirmek üzere, işlerimizi bıraktık ve bir yıla yakın dünyanın farklı ülkelerini gezdik... Değişik coğrafyalarda, doğa, yaşam, kültürel, sanatsal zenginliklerle tanışmam fotoğrafçılık alanında bana çok geniş olanaklar sağladı... Türkiye'ye, hayatımızın en anlamlı, en güzel ve en olağanüstü mucizesi ve de armağanı olan bebeğimizin doğumu için döndük..

 

Ve anne olmanın, bedeninde büyütüp hayata getirdiğin yavrunu kucağına almanın mutluluğunu yaşadım. Bu anın, yaşamın başlangıcının kutsallığı, unutmanın mümkün olmadığı o duyguyu, o anı, kalıcı kılmanın önemi benim çalışmalarımda artık tek amaç olmuştu... İlk doğum fotoğrafı çektiğimde, kendimi dünyanın en önemli, en anlamlı işini yapıyor gibi hissettim.Bu duyguyu bugün de her çektiğim doğum fotoğrafında yeniden, yeniden yaşıyorum... Her yenidoğan bebek ile birlikte o ailenin heyecanını, mutluluğunu tekrar tekrar yaşamak ve fotoğraflarımla yansıtabillmek beni çok mutlu ediyor. İşimi aşkla yapıyorum ve bu aşkın da fotoğraflarıma dokunduğuna inanıyorum.